23 Οκτ 2007

Ο νόμος της ΤΣΣΚΑ

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε στην Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Στρατού «διέλυσε» στην Πολωνία την Πρόκομ με 88-69, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Νίκος Ζήσης και Θοδωρής Παπαλουκάς, ενώ θετικός ήταν και ο Έλληνας γκαρντ των γηπεδούχων, Χρήστος Χαρίσης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο. Στην συνέχεια, με οδηγούς τους δύο Έλληνες γκαρντ η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές, επέβαλε τον ρυθμό της και με ένα επί μέρους σκορ 32-16 «καθάρισε» το παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να αντιδράσουν.

Στην πρώτη του ευρωπαϊκή εμφάνιση με την φανέλα της ρωσικής ομάδας, ο Νίκος Ζήσης έπαιξε 25:57 λεπτά και πέτυχε 15π. με 1/1 βολή, 4/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Επίσης, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λάθος. Ο "Τεό" αγωνίστηκε 19:14 λεπτά πέτυχε 8π. (1/2 βολές, 2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα), μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα, 1 λάθος, κέρδισε4 φάουλ και μοίρασε 8 ασίστ! Όσον αφορά στον πρώην ερυθρόλευθκο, Χρήστο Χαρίση, σε 20:15 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 9π. (3/4 δίποντα, 1/3τρίποντα), μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο, 1 λάθος και μοίρασε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 16-32, 18-24, 19-19

Πρόκομ: Ροσζικ, Μπεστ 2, Μασιούλις 2, Ντίλεβιτς 2, Βάγκνερ 10, Χαρίσης 9, Σλάνινα 10, Βολκοβίτσκι 3, Γκούροβιτς 25, Φαν ντε Σπίγκελ 6.

ΤΣΣΚΑ: Παπαλουκάς 8, Ζήσης 15, Σμόντις 18, Σισκάουσκας 13, Ζόλντεν 6, Πασούτιν, Άντερσεν 10, Ζεβροσένκο 8, Ζαμπέλιν, Λαγκτον 7, Γκορί 3, Σβεντ